Međunarodni dan školskih knjižnica – 29. listopada

Autor: Katica Salacan, 28. 10. 2018.

Međunarodni dan školskih knjižnica obilježava se svake godine četvrtoga ponedjeljka u listopadu. Međunarodno udruženje školskih knjižnica (IASL - International Association of School Librarianship) proglasilo je 1999., a potvrdilo 2005. godine taj dan kojim će školske knjižnice nizom događanja na dogovorenu temu promicati ulogu i značaj školskih knjižnica u svojoj sredini. Dan se od 1999. obilježavao svake godine trećeg ponedjeljka, a od 2005. svakog četvrtog ponedjeljka u listopadu. IASL na svojim mrežnim stranicama donosi prijedloge i programe obilježavanja toga dana koje provode knjižnice širom svijeta.

U Hrvatskoj se ovaj dan obilježava od 2002. godine, a njegovu popularizaciju inicirao je Zavod za školstvo.

I u našoj školskoj knjižnici ovaj dan je prigodno obilježen. Održani su tematski sati i radionice na temu glagoljice, a ekipa učenika kreativaca s knjižničarkom izradila je prigodni pano  s najljepšim citatima poznatih osoba o knjizi i čitanju. Mi ćemo izdvojiti samo neke od njih:

Knjiga nije predmet. Ona je čarolija. Dobre knjige moraju putovati iz ruke u ruku. Na tom putu uvijek se nešto zanimljivo dogodi s ljudima i knjigama. Prepoznavanje, ljubav ili mržnja, razumijevanje, otkrivanje novoga i nepoznatoga, a katkad i staroga i poznatoga.

Melita Rundek

Knjiga je živ glas, to je duh koji korača po zemaljskoj kori. Ona nastavlja biti živa misao neke osobe od koje nas dijele vrijeme i prostor.

Edmondo de Amicis

Ostati ravnodušan prema knjizi znači lakomisleno osiromašiti svoj život.

Ivo Andrić