Predstavljanje autorske slikovnice "Sreća" Karla Sente u našoj školi

Autor: Katica Salacan, 21. 10. 2018.

U petak, 19. listopada 2018. s početkom u 17 sati u našoj školskoj knjižnici bio je jedan od onih malo drukčijih dana: priredili smo svečano predstavljanje  izvrsne autorske slikovnice *Sreća* našega bivšeg učenika Karla Sente, pobjednika državnog natječaja *Moja prva knjiga* za 2018. godinu.

Na ovom predstavljanju - književnom susretu pročitana je i vizualno predstavljena Karlova nagrađena slikovnica (Blanka Volarević i Leonarda Šćulac), a nakon toga su svi nazočni upoznali našega sjajnog mladog umjetnika. Ozbiljan, uljudan i svestran, puno više nego što bismo očekivali od jednog srednjoškolca. Naime, naš Karlo od rujna pohađa Školu likovnih umjetnosti u Splitu, a do lipnja je bio učenik naše škole i tu zaslužio prestižnu nagradu na Natječaju – tiskanje autorske slikovnice. Odgovarajući na pitanja moderatorice, profesorice Ane Tot, Karlo je najviše govorio o tome kako se razvijala ideja za  priču i ilustracije uz nju te o natječaju i dodjeli nagrade koja je bila upriličena 27. rujna 2018. u Domu HV-a Zrinski u Karlovcu.

Objasnio je kako je motivaciju dobio od svoje obitelji koja mu je bila, uz mentoricu Katicu, najveća podrška. A slikovnicu je i posvetio obitelji jer je njezina poruka vrlo snažna i plemenita: Sreću ne treba tražiti diljem svijeta, ona je tu pored tebe, u tvojoj obitelji! O slikovnici i njezinoj plemenitoj ideji vrlo pohvalno se izrazila i spisateljica Sanja Pilić, članica prosudbenog povjerenstva Natječaja, a njezine su riječi zabilježene na stražnjoj korici slikovnice. Oduševio nas je Karlov odgovor na pitanje o budućim planovima -  skromno je odgovorio da želi biti bolji.

Ovom je susretu nazočila mala ekipa zainteresiranih: učenici razredne i predmetne nastave sa svojim učiteljima, predstavnici gradskih medija, Karlova obitelj i mentorica.  Njih je domaćica ovoga predstavljanja, knjižničarka Katica Salacan zadržala na druženju uz mali, ali slatki domjenak u kabinetu hrvatskoga jezika.

Mi našemu Karlu (on će uvijek biti naš!), želimo mnogo slikarskih i drugih uspjeha u životu, a mi ćemo ga se uvijek s ponosom sjećati!

slike preuzete s likemetkovic.hr