Počinje MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2018.

Autor: Ivana Vatović, 15. 10. 2018.

Mjesec hrvatske knjige manifestacija je kojom se tijekom mjesec dana, od 15. listopada do 15. studenoga, nastoji na državnoj, ali i na lokalnim razinama govoriti o knjizi, promicati čitanje te na različitim programima okupljati sve one koje knjiga istinski zanima. Glavna je tema ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige Baš baština, a moto (U)čitaj nasljeđe! pri čemu je osnovni motiv glagoljica kao posebnost hrvatske baštine, nacionalnog i kulturnog identiteta.

Iako u posljednje vrijeme čitanje knjiga našim učenicima nije omiljena aktivnost, postoji niz znanstvenih istraživanja koja tvrde kako čitanje obogaćuje naš osobni razvoj. Naš se mozak fizički mijenja zahvaljujući iskustvu čitanja. Svi pamtimo dobru literaturu koja nas se snažno dojmila i utjecala na to da svijet oko sebe počnemo doživljavati s više osjećaja. Dakle, predano čitanje nas oplemenjuje. Jednako tako, prisutan je nagli pad empatije među tinejdžerima. Pretpostavlja se da je uzrok utjecaj interneta, odnosno virtualni svijet te da djeca premalo čitaju kvalitetne knjige. Ljudski mozak postaje ravnodušan pod silnim utjecajem tehnoloških naprava, a tomu se možemo oduprijeti upravo čitanjem knjiga.

Čitanje je temelj edukacije, a najjednostavniji način da se pobrinemo za odgoj pismene djece jest da ih učimo da čitaju i da im pokažemo da je čitanje ugodna aktivnost. Pronađimo knjige u kojima će djeca uživati, dajmo im pristup takvim knjigama i pustimo ih da te knjige čitaju.