U GRADSKOJ KNJIŽNICI PREDSTAVLJENA NAŠA MALA KUHARICA

Autor: Marinka Jurković, 8. 6. 2018.

Naš godišnji projekt „Zavičajna baština“ nije još završio! U četvrtak 7. lipnja predstavljen je u Gradskoj knjižnici jedan od najvrjednijih izlaznih proizvoda našega projekta -  mala kuharica Neretvanski jelovnici izgubljenog vremena“. Program predstavljanja bio je prigodan i svečan, na ponos svih onih koji su ga pripremili i realizirali. Publika ga je popratila srdačnim pljeskom. Program predstavljanja osmislila je Tonćika Popović, a vodila ga je Ana Tot.

Našu malu kuharicu predstavili su učenici trećeg razreda sa svojom učiteljicom Tonćikom Popović koja je uredila redizajnirano izdanje male kuharice koja je prethodno objavljena kao prilog u školskom listu Kreket. Pisana je zavičajnim rječnikom, a za potrebe redizajniranoga izdanja još je i prevedena na engleski i njemački jezik uz pomoć nastavnica engleskog i njemačkog jezika Ane Tot, Ivanke Manenice, Kristine Laure i Ane Šimović. Kuharica je grafički osmišljena da posluži kao promidžbeni materijal i originalni suvenir neretvanskog kraja. Uz pomoć voditeljice, male kuharice učiteljice Tonćike Popović predstavile su svoj rad na maloj kuharici, opisale snimanje fotografija te demonstrirale jedan od recepata – kruv ispod sačure. Ova mala kuharica s tradicionalnim neretvanskim jelima postala je „mali podsjetnik na vremena kad se varilo u bronzinu koji je visija o komoštrama iznad ognjišta, kad se sidilo na tronogin stocima za stolom i jelo drvenin kašikan iz jedne zdile“.

Ovo predstavljanje tematski su ojačali i gosti na predstavljanju: učenici sedmog razreda s učiteljicom Ivanom Vatović koji su u scenskom nastupu predstavili svoje istraživanje neretvanskih frazema te mali učenici iz PŠ Prud s učiteljicom Sandrom Krstičević koji su na simpatičan način predstavili stare alate i druge predmete iz naše prošlosti.

Fotografije u fotogaleriji govore umjesto riječi…

« Prosinac 2018 »