26. travnja / Dan obnovljivih izvora energije

Autor: Jelica Lazarević, 27. 4. 2018.

Svjetski dan obnovljivih izvora energije obilježava se svake godine s ciljem da se osvijesti potreba za istraživanjem i primjenom obnovljivih izvora energije: vjetra, sunca, vode, biomase, bioplina i geotermalnih izvora. Černobilska nuklearna katastrofa koja se dogodila 26. travnja 1986. svake je godine na ovaj dan podsjetnik da trebamo još energičnije ukazivati na ograničenost i problematičnost primjene neobnovljivih resursa i atomske energije.

Hrvatska kao članica Europske unije i kao potpisnica Pariškog klimatskog sporazuma ima obvezu snažnije uključiti obnovljive izvore u nacionalnu energetsku sliku. Lijepa Naša  ima veliki potencijal u obnovljivim izvorima energije, ali ga još uvijek, nažalost,  nedovoljno koristimo.

Povodom ovoga nadnevka, mladi tehničari naše škole pod vodstvom učiteljica Tehničke kulture Tomislave Ivanković i Jelice Lazarević, a u sklopu programa izvannastavnih aktivnosti,  pripremili su solarne modele vjetrenjače, mlina i solarne kuće  te  pripremili  prezentaciju  Obnovljivi izvori energije.

Ove godine odlučili smo obilježiti Dan obnovljivih izvora energije edukacijom učenika četvrtih razreda naše škole kroz prezentaciju i demonstraciju rada solarnih modela. Četvrtaše smo  upoznali s pojmom energija te naučili razlikovati obnovljive i neobnovljive izvore energije, a sve s ciljem  podizanja svijesti o važnosti primjene obnovljivih izvora energije.

Na satu Likovne kulture  pod mentorstvom učiteljice Likovne kulture Dubravke Šešelj učenici su oslikavanjem i kreiranjem prigodnog plakata likovno izrazili važnost obnovljivih izvora energije za budućnost našeg planeta. Važno je još naglasiti da na energetsku budućnost mislimo svaki dan, a ne samo povodom ovakvih nadnevaka.

« Listopad 2018 »