22. ožujka - SVJETSKI DAN VODA

Autor: Zrinka BAĆE, 22. 3. 2018.

Bez vode nema života pa danas na Svjetski dan voda pišemo o njoj i podsjećamo koliko je važna. Voda je omogućila razvoj života na Zemlji, o vodi koja čini 65% našega tijela ovisi zdravlje. Voda regulira tjelesnu temperaturu, donosi hranljive tvari i kisik u stanice, a iznosi štetne tvari, regulira tjelesne funkcije i rad pojedinih organa.

Kako bismo ljude upoznali s vrijednosti vode o kojoj ovisi  život na našemu planetu, Ujedinjeni narodi su 1993. godine,  22. ožujak proglasili Svjetskim danom voda. Ove godine na Svjetski dan voda započinje „Međunarodno desetljeće (2018.-2028.) za akciju – Voda iz održivih razvoja - rezolucija koju je jednoglasno usvojila Opća skupština UN-a kako bi se stavio veći fokus na vode tijekom desetljeća koje je pred nama.

Ističući da je voda kritična za održivi razvoj i iskorjenjivanje siromaštva i gladi, države članice UN-a izrazile su duboku zabrinutost zbog ograničenog pristupa pitkoj vodi. Zabrinjavajući su podaci prema kojima u ovom trenutku 1,5 milijarda ljudi nema pristup pitkoj vodi, a čak 2,4 milijarde ljudi na svijetu živi bez osnovnih sanitarnih uvjeta u svojim domovima, što znatno utječe na njihovo zdravlje, ali i na obrazovanje i svakodnevni život. Naša zemlja je bogata pitkom vodom, ali je trebamo racionalno trošiti i zaštititi kako bismo očuvali to neprocjenjivo blago. U svakom trenutku moramo biti svjesni da se sve to može za kratko vrijeme uništiti zbog nebrige prema prirodi i okolišu.

Svjesni činjenice da je količina pitke vode u prirodi ograničena i u želji da kod učenika razvijamo svijest o potrebi štednje i zaštite vode, i ove smo godine u našoj školi obilježili Svjetski dan voda.