Održan 2. Okrugli stol u sklopu „Dana oca Ante Gabrića“

Autor: Marinka Jurković, 1. 3. 2018.

U Ustanovi za kulturu i sport Metković održan je u utorak 27. veljače 2018. drugi po redu Okrugli stol u sklopu Dana oca Ante Gabrića na temu Pet dolazaka oca Ante u domovinu. Sudjelovala je i naša škola s temom trećeg dolaska oca Ante, a izlagali su naši vjeroučitelji Marinko Tošić i Tomislav Medak. Organizatorice okruglog stola bile su profesorice Ivana Čarapina i Vanja Gabrić, a pokrovitelj je bio Grad Metković.

Pozdravni govor održao je gradonačelnik Metkovića Dalibor Milan, a dr. sc. pater Antun Volenik, vicepostulator kauze za proglašenje blaženim oca Ante Gabrića te akademik fra Andrija Nikić, predsjednik HAZU u Bosni i Hercegovini održali su nadahnuta uvodna predavanja.

Zatim su prva dva  posjeta oca Ante domovini predstavile profesorice Ivanka Šešelj (OŠ S. Radića) te Vanja Gabrić ( Gimnazija Metković), a naši vjeroučitelji Marinko Tošić i Tomislav Medak govorili su o trećem dolasku 1978. godine kada je s ocem Antom  u domovinu i u Metković doputovala i sveta Majka Tereza. Marinko Tošić govorio je o duhovnoj dimenziji ovog posjeta dok je Tomislav Medak prenio detalje intervjua sa svjedocima ovog trećeg pohoda domovini. Četvrti dolazak obradile su Rosanda Lovrić i Katarina Barišić (SŠ Metković) s učenicima Lucijom Jerković i Brunom Vladimirom, članovima udruge  Mladi oca Ante Gabrića. Peti dolazak, 1986. godine, predstavljen je videoisječkom  s mladomisničkog slavlja don Radojka Vidovića te proslave 25. obljetnice svećeništva don Mile Vidovića  na kojemu je nazočio i okupljenima se nadahnutim govorom obratio otac Ante.

U sklopu Dana oca Ante Gabrića u galeriji Ustanove za kulturu i sport priređena je  i izložba likovnih radova Ruke u molitvi u kojoj su sudjelovale sve gradske škole i vrtići s najboljim uratcima svojih polaznika.

Moderatorica okruglog stola Ivana Čarapina istaknula je izuzetan doprinos metkovskih odgojno-obrazovnih i kulturnih institucija  u realizaciji Dana oca Ante Gabrića te pri tom osobito zahvalila ravnateljima škola i vrtića te svim njihovim suradnicima (tetama, učiteljima i profesorima) koji svake godine kroz različite scenske, literarne, recitatorske, likovne i druge radionice oživljavaju uspomenu na našega velikog Metkovca. Ova manifestacija prerasla je već u nešto vrlo posebno u našemu gradu.

slike preuzete s www.metkovic-news.com